Časté dotazy

 

1. Kdo může žádat o hypotéku?

O hypotéku může z hlediska státní příslušnosti žádat občan České republiky, občané členských zemí EU nebo cizinci s trvalým pobytem v České republice. Na trhu jsou dále dostupné varianty např. pro manžele, podnikatele, právnické osoby nebo pro bytová družstva.

 

2. Co je potřeba k vyřízení hypotéky?

Doklady, které bude banka požadovat, jsou rozdílné případ od případu. Obecně je potřeba při žádosti doložit výši příjmů (potvrzení příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání). Existují ale také produkty, kdy příjem dokazovat nemusíte, u tzv. hypoték bez dokládání příjmů.

Jestliže žádáte o hypotéku za účelem koupi nemovitosti, potom bude banka požadovat doložení kupní smlouvy, resp. smlouvy o smlouvě budoucí, výpis z katastru nemovitostí a v neposlední řadě odhad ceny zastavované nemovitosti.

V případě, že žádáte o hypotéku na stavbu nebo rekonstrukci, je potřeba doložit stavební povolení, projektovou dokumentaci, rozpočet stavby a opět výpis z katastru nemovitostí.

Jak je již uvedeno výše, potřebné doklady se liší v závislosti na účelu hypotéky, typu produktu a také na výběru bankovního ústavu.

 

3. Jak rychle se dá vyřídit hypotéka?

Rychlost vyřízení hypotečního úvěru závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je rychlost, s jakou klient doloží kompletní dokumenty, požadované bankou. Časově náročné může být konkrétně vyhotovení znaleckého posudku odhadu ceny nemovitosti. Dále záleží na průběhu schvalovacího procesu v bance. V ideálním případě, kdy na sebe jednotlivé kroky navazují, může být hypoteční úvěr vyřízen během deseti pracovních dní.

Dobu, kterou je potřeba věnovat vyřizování úvěru si můžete podstatně zkrátit, využijete-li služeb hypotečního poradce. Pro více informací nás kontaktujte!

 

4. Jaká je výše hypotéky, o kterou lze žádat?

Minimální výše hypotéky je 200 000 Kč (u neúčelové, tzv. americké hypotéky), maximální je potom odvislá od mnoha faktorů. Záleží na bonitě klienta, tedy na jeho schopnosti splácet, kterou banky posuzují na základě výše příjmů, dosavadních závazků a platební morálky v minulosti. Dále je posuzována hodnota nemovitosti, která bude sloužit jako zajištění hypotečního úvěru. Výše úvěru je dále závislá na délce splácení, na výši úrokové sazby, na účelu i typu hypotéky.

 

5. Jak si vybrat nejvhodnější banku?

Při výběru bankovního ústavu je potřeba dávat pozor, aby parametry nabízené hypotéky odpovídaly Vašim představám. Co je třeba si zjistit?

úrokovou sazbu příslušného produktu
poplatky – za sjednání hypotéky, za vedení účtu atd.
podmínky čerpání úvěru – důležité při postupném čerpání např. u rekonstrukce

Jestliže chcete mít jistotu, že si mezi množstvím nabídek vyberete tu nejvýhodnější pro Vás, neváhejte a využijte služeb nezávislého hypotečního poradce. Pro více informací nás kontaktujte!

 

6. Je potřeba mít běžný účet u banky, u níž si bereme hypotéku?

Mít běžný účet u banky, u které žádáme o hypotéku, není zásadní podmínkou, ale ve většině případů je průběh vyřizování jednodušší. Jestliže máte u banky účet, na který Vám například chodí pravidelně výplata, nebo máte k dispozici finanční obnos, který banka eviduje, usnadňuje to nejen ověření Vaší bonity, ale je také pravděpodobné, že jako klient dostanete výhodnější podmínky v podobě nižší úrokové sazby.

 

Chcete se na něco zeptat? Vyplňte formulář a my Vám brzy odpovíme!

* povinné položky

Sdílejte a informujte.
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks