Družstevní byt

 

Uvažujete o vlastním bydlení a nabízí se Vám možnost pořídit si družstevní byt? Potřebujete koupi financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Jaké máte možnosti a jaké podmínky si banky kladou?

 

Co je třeba vědět

Při koupi družstevního bytu nepořizujete nemovitost jako takovou, ale pouze členská práva a povinnosti v rámci bytového družstva, zjednodušeně řečeno nekupujete byt, ale právo k užívání. Z tohoto důvodu není družstevní byt dle zákona nemovitost, není zapsaný na katastru nemovitostí, a tudíž jím nelze ručit v bance. Jak je tedy možné získat hypotéku? Podrobněji si rozebere dva možné případy.

 

  • Družstevní byt je možné za určitou dobu převést do osobního vlastnictví

Jestliže víte, že družstevní byt, který kupujete, bude v brzké době možné převést do osobního vlastnictví, je právě pro Vás vhodný tzv. předhypoteční úvěr, který některé banky nabízí. Nejedná se o klasickou hypotéku, jelikož v přechodném období neručíte žádnou nemovitostí, ale zavazujete se družstevní byt převést do osobního vlastnictví v předem stanovené lhůtě. Lhůta u jednotlivých bank je běžně 12 až 24 měsíců. Jakmile je možné byt zastavit, přechází předhypoteční úvěr na běžnou hypotéku. Podmínkou získání je písemný příslib družstva, že byt bude do určité doby převeden do osobního vlastnictví.

Více podrobností o předhypotečním úvěru naleznete ZDE

 

  • Družstevní byt se do osobního vlastnictví v dohledné době převádět nebude

V tomto případě je jedinou možností, jak získat hypotéku, zastavit jinou nemovitost, která splňuje obecné podmínky banky. Nemovitost se nemusí nacházet ve vlastnictví toho, kdo žádá o hypotéku, stačí, aby třetí osoba se zástavou souhlasila. Konkrétním příkladem může být situace, kdy si mladý pár pořizuje družstevní byt na hypotéku a jejich rodiče zastavují bance byt, dům nebo jinou nemovitost.

 

Výše hypotéky

Výše poskytnuté hypotéky závisí na mnoha faktorech. Jednak na podmínkách banky, kde žádáte o úvěr, dále na hodnotě zastavované nemovitosti a v neposlední řadě hrají velkou roli příjmy. Některé banky požadují finanční angažovanost klienta a výše poskytnuté hypotéky se pohybuje do 75 % až 90%. Jsou ale i bankovní ústavy, které poskytují tzv. 100% hypotéku, jen je třeba počítat s méně výhodnými podmínkami, např. s  vyššími úroky.

 

Detailnější informace o podmínkách hypotéky, jako je úroková sazba, doba fixace nebo délka splácení, naleznete ZDE.

 

Všechny výše uvedené aspekty a podmínky je potřeba při žádosti o úvěr velmi důkladně zvážit. Naši nezávislí hypoteční poradci Vám mohou nejen pomoct a poradit, ale také ušetřit Váš čas i starosti. Neváhejte a kontaktujte nás! 

Sdílejte a informujte.
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks