Refinancovat

 

Máte již nějakou dobu hypoteční úvěr a nejste spokojeni s úrokovou sazbou, výší splátek nebo dobou splatnosti? Nabízí jiná banka pro Vás výhodnější podmínky? Řešením je refinancování stávající hypotéky! Kdy se to vyplatí a co byste měli vědět?

 

Refinancování hypotéky zjednodušeně znamená splacení stávajícího úvěru v rámci jedné banky, novým hypotečním úvěrem jiné banky. Mezi nejčastější důvody, proč se klienti rozhodnout refinancovat, patří nespokojenost s úrokovou sazbou, nevyhovující doba splatnosti a s tím související výše splátek.

Na konci fixačního období, které si klient zvolil při vyřizování hypotéky, nabídne banka novou výši úrokové sazby nebo jiné podmínky. V tuto chvíli se nabízí několik řešení, jak postupovat. Jedno z nich je, že klient může nové podmínky přijmout a pokračovat dále ve splácení u téže banky. V případě, že má klient vlastní úspory, může úvěr kompletně splatit, aniž by banka vyžadovala poplatek za předčasné splacení. Jestliže však klient nemá vlastní finance, nechce přistoupit na nové podmínky nebo jiný bankovní ústav nabízí např. nižší úrok, může stávající hypoteční úvěr refinancovat.

 

Důvody a výhody refinancování

 • Nižší úroková sazba

Možnost získání hypotéky s nižší úrokovou sazbou, než nabízí stávající banka, je jedním z nejčastějších důvodů, proč klienti refinancují. Již velmi malý rozdíl ve výši úrokové sazby se citelně projeví na měsíčních splátkách, kdy rozdíl činí i několik set korun, což se pozitivně odráží v celkovém rozpočtu klienta.

 

 • Délka splácení

Dalším častým důvodem, proč klienti přistupují k refinancování, je možnost rozložení splátek do delšího časového období, což se opět viditelně projeví na výši měsíční splátky. Jak již bylo uvedeno výše, principem refinancování je uzavření nového hypotečního úvěru u jiné banky, což tedy znamená, že si klient volí novou dobu splatnosti.

Co je třeba mít na paměti? Na jedné straně sice dojde ke snížení měsíční splátky, ale na straně druhé platí, že čím delší doba splatnosti hypotéky, tím více klient zaplatí na úrocích!

 

 • Výhodnější produkt jiné banky

Kromě úrokové sazby a délky splácení je zájem o refinancování podmíněn nabídkou výhodnějších produktů jiných bank oproti stávajícímu úvěru. Typickým příkladem bývají různé volitelné parametry, jako možnost splatit úvěr kdykoliv bez sankcí nebo vedení úvěrového účtu zdarma (zpravidla to znamená úsporu kolem 200 Kč měsíčně).

 

Vhodná doba k refinancování

Nejvhodnější doba k refinancování, jak je uvedeno výše, bývá ve většině případů v době, kdy končí fixační období a je tedy možné úvěr bez sankcí splatit.

Jestliže by se klient rozhodl přistoupit k refinancování ještě před koncem fixačního období, je třeba počítat se sankcemi. Výše těchto poplatků je závislá na podmínkách jednotlivých bank, ale obecně lze říct, že se může jednat i o desítky procent z doplácené částky.

Banky většinou upozorní na nové podmínky přibližně tři týdny před koncem fixačního období, což následně klienta dostává do časové tísně. Je proto výhodné začít se o nabídky jiných bank zajímat alespoň tři měsíce před koncem fixace.

 

Co je třeba zvážit

Refinancování hypotéky je krok, který většinou nelze vyřídit zcela zdarma. Přestože v době konce fixace už u většiny bank nejsou účtovány poplatky za předčasné splacení, může se klient setkat jak s poplatky u stávající banky, jako je například vystavení vyčíslení k určitému datu, tak s poplatky u banky nové, která většinou vyžaduje poplatek za nový odhad zastavené nemovitosti, za vyřízení úvěru apod.

Je tedy na místě zvážit, zda i po odečtení všech nákladů spojených s refinancováním stávající hypotéky a také v případě rozložení splátek na delší časové období, je výše celkové úspory tak velká, aby se tento krok klientovi vyplatil.

 

Detailnější informace o podmínkách hypotéky, jako je úroková sazba, doba fixace nebo délka splácení, naleznete ZDE.

 

Všechny výše uvedené aspekty a podmínky je potřeba při žádosti o úvěr velmi důkladně zvážit. Naši nezávislí hypoteční poradci Vám mohou nejen pomoct a poradit, ale také ušetřit Váš čas i starosti. Neváhejte a kontaktujte nás! 

Sdílejte a informujte.
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks