Stavět a rekonstruovat

 

Pořídili jste si nebo jste zdědili nemovitost, ve které byste rádi bydleli, ale je potřeba ji zrekonstruovat? Máte v plánu postavit si vlastní dům? Nemáte ale dostatek finančních prostředků? Rekonstrukci i výstavbu novostavby můžete financovat prostřednictvím hypotéky! Jaké máte možnosti a jak se hypotéka na rekonstrukci resp. výstavbu liší od běžné hypotéky?

 

Na co je možné hypotéku využít

 • Výstavba rodinného domu, rekreačního objektu (chaty, chalupy), garáže a dalších příslušenství jako je např. bazén nebo sklep
 • Rekonstrukce nemovitostí (rodinný dům, byt apod.)
 • Profinancování vlastních investic v rámci výstavby nebo rekonstrukce

 

Podklady potřebné k vyřízení

V tomto bodě se požadavky banky prakticky neliší od běžné hypotéky. V prvé řadě jsou potřeba doklady k nemovitosti, kterou klient poskytne jako zástavu, v tomto případě se obvykle jedná právě o stavěnou nebo rekonstruovanou nemovitost. Ručit je však možné i jakoukoliv jinou nemovitostí, která obecně splňuje podmínky banky.

Další doklady se poté týkají samotné stavby resp. rekonstrukce. V závislosti na výběru banky se může klient setkat s požadavky na stavební povolení, smlouvu o dílo uzavřenou se stavební firmou, plánovaný rozpočet nebo harmonogram prací.

Stejně jako u jiných typů hypoték, je třeba mít dostatečný prokazatelný příjem.

 

Výše hypotéky

Výše hypotéky, kterou banka poskytne, se pohybuje do 70% – 100% hodnoty zastavené nemovitosti. Podmínky jsou tedy stejné jako u běžné hypotéky. Pozitivní informací určitě je i fakt, že banky nekladou vyšší nároky na bonitu klienta a neposkytují ani rozdílný úrok, oproti běžným úvěrům. Z toho vyplývá, že tento typ úvěru není finančně náročnější, než běžná hypotéka ve stejné výši.

Jestliže by při rekonstrukci nebo výstavbě došlo k překročení plánovaného rozpočtu, nabízí banky řešení. Klient může zažádat o finanční rezervu ve výši až 20% předpokládaných nákladů. Jestliže tuto finanční rezervu nevyužije, bude bance splácet pouze vyčerpanou částku.

 

Čerpání hypotéky

Doba, po kterou může klient čerpat úvěr, se u většiny bank pohybuje okolo 12 – 24 měsíců. Obecně jsou možné dva způsoby čerpání a to na základě předložených faktur nebo pouze oproti hodnotě zastavené nemovitosti.

V prvním případě čerpání probíhá tak, že v bance klient předloží fakturu a ta ji proplatí přímo dodavateli. V případě, že banky faktury nevyžadují, vyplácí finanční prostředky na účet klienta a ten poté dodavatelům již platí sám. Banka poté kontroluje, zda rekonstrukce resp. výstavba probíhá dle plánu a zda se její hodnota navýšila o uvolněné finance.

Některé bankovní ústavy uvolní hypotéku v plné výši, ale může vyžadovat doložení např. protokolu o stavu stavby.

 

Při výběru banky, u které klient žádá o hypotéku, je tedy třeba zvážit, jaké čerpání  je pro něj nejvhodnější a na základě toho zvážit podmínky, které si jednotlivé banky kladou.

 

Splácení

Jak již bylo popsáno výše, hypotéka na rekonstrukci resp. výstavbu má stejnou úrokovou sazbu jako běžná hypotéka, ale na rozdíl od ní se po dobu čerpání úvěru platí pouze úroky a teprve následující měsíc po vyčerpání hypotéky se začne splácet pravidelná anuitní splátka.

 

Detailnější informace o podmínkách hypotéky, jako je úroková sazba, doba fixace nebo délka splácení, naleznete ZDE.

 

Všechny výše uvedené aspekty a podmínky je potřeba při žádosti o úvěr velmi důkladně zvážit. Naši nezávislí hypoteční poradci Vám mohou nejen pomoct a poradit, ale také ušetřit Váš čas i starosti. Neváhejte a kontaktujte nás! 

Sdílejte a informujte.
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks